SON DAKİKA || Telefonun patlaması ile olanlar oldu! Yanıklar…

SON DAKİKA || Telefonun patlaması ile olanlar oldu! Yanıklar... thumbnail

Akıllı telefonların patladığına dair haberleri duymaya devam ediyoruz. Bu seferki telefonun patlaması kullanıcısına oldukça büyük bir zarar verdi. Yanıkları olan kullanıcı bunu YouTube aracılığıyla paylaştı.

milliyet.com.tr

• 09 Haziran 2021 – 11:50 • Son Güncelleme:

milliyet.com.tr

• 09 Haziran 2021 – 11:50 • Son Güncelleme:

1

Zaman zaman sahte şarj kabloları sebebiyle patlayan akıllı telefonlar bulunuyor. Ancak şimdi bildiren telefon patlaması ve ardından yanması, orijinal şarj kablosu kullanılmasına rağmen gerçekleşmiş.

2TELEFONUN ARKASI TAMAMEN YANMIŞ DURUMDA

TELEFONUN ARKASI TAMAMEN YANMIŞ DURUMDA

Hindistan’da gerçekleşen olayda telefonun kullanıcısı, cebindeyken cihazın patladığını söyledi. Ciddi şekilde yaralanan adam, neye uğradığını şaşırıyor.

3

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi büyük bir hasar alan telefonun arka paneli tamamen kullanılmaz halde. Telefonun bu patlamasının ise suçlusu olarak 5.000 mAh bataryası gösteriliyor.

4

Kullanıcının cebinde olduğu için üçüncü derece yanıklara sebep olan telefon, kullanıcısını da şaşırtmış. YouTube üzerinden yayımlanan olayın anlatıldığı videoda üstüne giydiği kıyafetlerde de hasar olduğunu gösteriliyor.

5

Daha önce de benzer bir şekilde bir akademisyenin cebinde alev alan telefonun bıraktığı hasara benzeyen bu patlamada kullanıcı ucuz atlattığını söylüyor zira, çok daha fazlası olabilirmiş.

6YANMIŞ KIYAFETLERİNİ DE PAYLAŞTI

YANMIŞ KIYAFETLERİNİ DE PAYLAŞTI

Yanmış kıyafetlerini sergileyen telefonun kullanıcısı, cihazının patladığında halen garanti kapsamında olduğunu söylüyor. Bildiğiniz üzere söz konusu telefon Ağustos 2020 tarihinde piyasaya sürüldü ve nispeten yeni bir telefon.

7

Giriş/Orta segment bir telefon olmasına rağmen 5.000 mAh gibi büyük bir bataryaya sahip olan telefonun patlama sebebi de muhtemelen ‘hatalı bir cihaz’ olmasından kaynaklanıyor.

8

Bu olaya kadar cihaz hakkında herhangi bir olay yaşanmamış olması da kullanıcı kaynaklı değil, telefonun sürümünde yaşanan bir hatadan kaynaklandığını düşündürüyor.

9

Akıllı telefonun orijinal bataryasını kullanan şanssız adam, konu hakkında gerekli incelemelerin yapılması adına attığı adımları da anlatıyor. Daha önce de benzer şekilde akıllı telefonların patladığı bildirilmişti. O telefonların da çoğunlukla batarya ve şarj kablosu kaynaklı patladığı ortaya çıkmıştı.

10TELEFON KABLOSU PATLAMIŞTI

TELEFON KABLOSU PATLAMIŞTI

Hukuk öğrencisi olan 19 yaşındaki Esther Modede, yaşadığı olay sonrası kısmi olarak görme kaybı yaşadığını bildirdi. Hatta genç kızın patlama sonrası zarar gören gözünün kör olma tehlikesi de bulunuyor. Zaman zaman bazı kişilerin akıllı telefonları şarja taktıktan sonra yandığını bildirdiği haberleri okuyoruz. Bu seferki olay ise İngiltere’den geliyor.

11

Birmingham’daki bir hastanede tedavi gören hukuk öğrencisi, telefonunun şarj kablosu hasar gördükten sonra kıvılcımlar çıkararak yandığını söyledi. Kısa sürede gerçekleşen bu olayda şarj kablosundan çıkan kıvılcımlar genç kızın gözüne geliyor ve büyük hasar veriyor.

12

Telefonun kıvılcımlar çıkarttıktan sonra patladığını bildiren genç kız, hemen acile kaldırıldı. Doktorlar saatlerce tedavi gören Esther’e, patlama sonucu korneasının zarar gördüğünü ve bu sebeple kısmi olarak kör olacağını söyledi. Doktorlar zaman içinde gözünün iyileşebileceğini söylese de bir süre görme kaybı yaşayacak.

13UYGUNSUZ FOTOĞRAFLARI SIZDIRILMIŞTI

UYGUNSUZ FOTOĞRAFLARI SIZDIRILMIŞTI

Apple bir süredir gündemdeki yerini koruyor. Akıllı telefon serisi iPhone ile milyonlarca kişiye ulaşan Apple, yakın zaman önce düzenlediği etkinlikte iOS 15’i görücüye çıkartmıştı. Bunun akabinde teknoloji devinin bir müşterisinin uygunsuz fotoğraflarının sızdırılmasına yönelik haberlerle anılması oldukça dikkat çekti.

14

Pek çok akıllı telefon kullanıcısının verileri sızdırılabiliyor. Özellikle güvenli olmayan uygulamaların telefonlarına indiren milyonlarca insan hem telefonlarında yer alan fotoğraflarının videolarının sızdırılmasıyla karşı karşıya kalıyor hem de kişisel bilgiler çalınıyor.

15TAMİRE GÖNDERMİŞTİ FOTOĞRAFLARI SIZDIRILDI

TAMİRE GÖNDERMİŞTİ FOTOĞRAFLARI SIZDIRILDI

Birkaç yıl önce yaşanan olayda ise Apple’ın bir müşterisine yaşadığı mağduriyet sebebiyle milyonlarca dolar ödediği ortaya çıktı. 2016 yılında yaşandığı aktarılan olayın, müşterinin dava açmasıyla gün yüzüne çıktığı tahmin ediliyor.

16

ABD’li bir iPhone kullanıcısı 21 yaşındaki genç kadın telefonunda yaşadığı bir sorun sebebiyle tamirciye gidiyor. Pegatron Technology Service adı verilen bu tamir servisi, genç kadının telefonunu tamir için alıyor.

17

Telefonu tamir eden servis çalışanları kadının telefonunda yer alan uygunsuz fotoğraflarını bulunuyor ve bunları kaydediyor. Kaydetmekle kalmıyor genç kadınının fotoğraflarını Facebook’a yüklüyor. Hem de telefonun sahibinin Facebook hesabına yüklüyor. Elbette büyük bir sorun yaşanmasına neden olan olay sonrası genç kadın bir dava açıyor.

18APPLE KADINA 3 MİLYON DOLAR ÖDEMİŞ OLABİLİR

APPLE KADINA 3 MİLYON DOLAR ÖDEMİŞ OLABİLİR

Yasal süreci başlatan 21 yaşındaki kadın, mahkemeye taşınan olaydan sonra Apple’dan 5 milyon dolarlık bir tazminat talep edilmiş. Apple’ın yaşanan tatsız olay sonrası 3 milyon dolar ödediği söyleniyor. The Verge tarafından haberleştirilen olay sonrası tamire giden telefonlardaki verilerin ve bilgilerin güvenliği tekrar tartışma yarattı.

19

Sadece iPhone için değil aynı zamanda her tamircide bu sorun yaşanabilir. Bu sebeple güvenilir olmayan servislerde telefonlarınızı emanet etmemeniz gerekiyor. Mümkünse, telefon modelinizin markasının orijinal tamir servisine göndermeye özen gösterin.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Tarımda kullanılacak İHA'lar ruhsatlanacak thumbnail

Tarımda kullanılacak İHA’lar ruhsatlanacak

Next Post
Milli Muharip Uçak görücüye çıktı! Savaş uçağı için tarih verildi thumbnail

Milli Muharip Uçak görücüye çıktı! Savaş uçağı için tarih verildi

Related Posts