ABD’den Filistin’e 125 milyon dolar

ABD'den Filistin'e 125 milyon dolar thumbnail

ABD yönetiminin Filistin’e toplam 125 milyon dolarlık yardım gönderme konusunda Kongre’ye bildirimde bulunduğu belirtildi.

Ağırlıklı olarak Kongre haberleri veren “The Hill” adlı haber sitesinde yer alan ve Kongre kaynaklarına dayandırılan habere göre, Joe Biden yönetimi, Donald Trump döneminde askıya alınan yardımları yeniden aktive ediyor.

Bu kapsamda Biden yönetiminin, Filistin’e 125 milyon dolarlık bir yardım paketini göndereceğini Kongreye bildirdiği aktarıldı.

Söz konusu yardımın büyük bölümünün zaten 2020 bütçesinde yer aldığı ancak Trump yönetimince askıya alındığı kaydedildi.

Habere göre, söz konusu rakamın 75 milyon doları Batı Şeria ve Gazze’deki ekonomik durumun iyileştirilmesi ve temel insani ihtiyaçların karşılanması, 40 milyon doları Filistin’deki güvenlik iş birliği programı ve 10 milyon doları da Filistin ile İsrail halkları arasındaki uzlaşma alanlarına harcanmak üzere tahsil edilecek.

Biden yönetimi, İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözüm konusundaki çabalarını artıracağını ve Trump döneminde kesilen yardımları Filistin’e yeniden ulaştırmaya devam edeceklerini bildirmişti.

Dün, Biden yönetiminin, eski Başkan Donald Trump döneminde kesilen Filistin fonlarını “sessiz” bir şekilde yaklaşık 100 milyon dolar artırdığı medyaya yansımıştı.

Biden yönetimi sessizce Filistin’e yardımları artırdı

Filistin, ABD yardımlarının yeniden başlamasından memnun

ABD’den Filistin’e 15 milyon dolar Kovid-19 yardımı

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
OPEC+ üretim kesintilerini kademeli hafifletecek thumbnail

OPEC+ üretim kesintilerini kademeli hafifletecek

Next Post
Ukrayna ile Rusya arasında yeni kriz thumbnail

Ukrayna ile Rusya arasında yeni kriz

Related Posts